Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karlovy Vary

12. 3. 2009

Karlovy Vary

 

 

Poloha: Karlovarský kraj - Česká republika

Rozloha: 59,10 Km2

Počet obyvatel: 53 708

PSČ: 36001

Primátor: Werner Hauptmann

Stránky města: www.karlovyvary.cz

 

 

Historie

Přibližně kolem roku 1350 uspořádal císař Karel IV. při svém pobytu v Lokti výpravu do loketských lesů, kde nechal na místě údajného pramene založit lázně nazvané Horké Lázně u Lokte, které byly později přejmenované na Karlovy Vary. Následně dne 14. srpna 1370 Karel IV. udělil lázním městská práva stejná jako v Lokti.

V roce 1522 vychází první odborná kniha o Karlových Varech a jejich léčebných vlastnostech od lékaře Václava Payera, jenž je vydána v Lipsku. O 60 let později zasahuje město velká povodeň a v roce 1604 pak katastrofální požár, která zcela poničí město (podobná událost se přihodí i roku 1759). 1775 Johann Georg Pupp položil základ rozvoji hotelu Grandhotel Pupp.

 

Lázeňství

 

 

Vřídlo

Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2000 metrů. Zdejší voda má blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra. Chemicky se jedná o vodu Na,Ca-SO4, která vyvěrá o teplotě 73 °C ze 60% ve Vřídle vydatností okolo 2000 l/m. Mineralogické složení se pohybuje okolo 5,9 - 6,5 g/l s obsahem CO2 0,375 - 0,750 g/l.

O věhlas lázní se velmi významně zasloužil lékař dr. David Becher (zemř. 1792), který se zasloužil hlavně o modernizaci karlovarské balneologie. V 19. století potom na jeho práci navázali dr. Jean de Carro, dr. Rudolf Mannl a dr. Eduard Hlawaczek. Ve městě se nachází množství lázeňských domů (např. Grandhotel Pupp).

Prameny jsou v současnosti významným zdrojem příjmů pro město, které si uvědomuje jejich cenu a závislost a snaží se o jejich ochranu. V minulosti se již stalo, že prameny v oblasti vyschly, což bylo způsobeno neodbornou těžbou hnědého uhlí v Sokolovské pánvi, kdy se podařilo prorazit kolektor podzemní vody. Následně došlo k zatopení dolu a současnému vyschnutí pramenů ve Varech. Následně bylo nutné důl uzavřít a proraženou oblast vybetonovat. I přes tento zásah se ale nepodařilo zcela obnovit vydatnost pramenů a poklesla i teplota vřídla. Druhým problémem trápícím město je přirozená vodní eroze, která se zahlubuje do podložní vřídelní desky. Panují předpoklady, že pokud by tuto nepříliš mocnou desku prorazila, došlo by k úniku minerálních vod přímo do řeky a nikoliv přes prameny. Proti tomuto se město brání tím, že nechalo koryto řeky vybetonovat, či vložilo betonové bloky.

 

 

Hotely

 

Grandhotel Pupp

Hotel Imperial

Hotel Thermal

Švýcarský dvůr

Hotel Martel

 

 

 

Památky

 

Chrám sv. Máří Magdalény

Rozhledna Diana

Rozhledna Jelení skok

Vřídlo

Kolonáda

Kulturní akce

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Hokejová utkání HC Energie KV

Fotbalové utkání FC Buldoci KV

Filmové představení v kinech Čas a Panasonic

 

 

 

10 nej

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem České republiky.

  • Alžbětiny lázně jsou největším lázeňským zařízením v ČR.

  • Největším odběratelem vřídelní vody je s 26% společnost Imperial Karlovy Vary, a.s.

  • Nejteplejším a nejvydatnějším minerálním pramenem je Vřídlo.

  • Největší, nejznámější a nejoblíbenější promenádou je Mlýnská kolonáda.

  • Nejvýznamnější společenskou a kulturní akcí je bezesporu Mezinárodní filmový festival.

  • Nejkrásnější pohled na město je z rozhledny Diana.

  • Nejznámější karlovarské produkty jsou: sklo Moser, bylinný likér Becherovka, minerální voda Mattoni, lázeňské oplatky a karlovarský porcelán Thun.

  • Nejvýznamnější církevní památkou města je kostel sv. Máří Magdalény od slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

  • Nejničivější přírodní pohromou byl pro Karlovy Vary požár (1604), kterému byly ušetřeny jen 3 domy. Zbytek města lehl popelem.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Karlovy Vary

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář